MAKRO Polska zainaugurowało nową inicjatywę na kulinarnej mapie Polski. Historyczny Stół Kulinarny to cykl prestiżowych wydarzeń branżowych poświęconych regionalnej kuchni polskiej.

Program Polskie Skarby Kulinarne ma na celu to zmienić i odkryć na nowo skarbiec kuchni polskiej.

Kuchnia polska kształtowała się przez wieki, czerpiąc z różnych kultur. Jednak nasze dziedzictwo kulinarne wciąż nie jest dostatecznie doceniane. Program Polskie Skarby Kulinarne ma na celu to zmienić i odkryć na nowo skarbiec kuchni polskiej.

Zachęcamy współczesnych szefów kuchni i restauratorów do inspirowania się technikami i recepturami dawnych kuchmistrzów.

Zagłębiamy się w karty historii, by odnaleźć autentyczną definicję polskiej kuchni tradycyjnej oraz przetłumaczyć ją na język współczesnej gastronomii. W tym celu wspólnie z ekspertami – zarówno praktykami, jak i teoretykami – prowadzimy interdyscyplinarny dialog i tworzymy forum wymiany doświadczeń.

Misja programu

Misją programu jest zwiększenie świadomości Polaków na temat bogactwa tradycji naszego kraju oraz rozbudzenie wśród nich patriotyzmu kulinarnego. Realizujemy ją poprzez szereg warsztatów, spotkań i materiałów edukacyjnych skierowanych do szefów kuchni, restauratorów i uczniów szkół gastronomicznych. Wybitni szefowie kuchni i historycy tworzą grono ekspertów, którego liderem jest Maciej Nowicki, szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Mecenasem programu Polskie Skarby Kulinarne jest sieć hurtowni MAKRO Polska, a głównym partnerem – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Maciej Nowicki

Kuchnia polska, czyli jaka? Opowiada Maciej Nowicki
Szef Kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowe

Miłośnicy kuchni szukają w gastronomii czegoś więcej niż samego jedzenia. Kuchnia to nie tylko produkty oraz techniki i powstałe z ich połączenia potrawy, to także tworzona przez jedzenie opowieść: o przyrodzie, smaku, historii i o nas samych…

Co dzisiaj jest tak naprawdę kuchnią polską? Co nas wyróżnia od innych, co sprawia, że jedzenie, kuchnia, i smak stają się nasze? Podczas spotkania rady programowej naszego projektu na wyścigi wymienialiśmy dziesiątki potraw, które powszechnie za takie się uznaje oraz zastanawialiśmy się czy są one tylko i wyłącznie polskie.

Same potrawy są zresztą często bardziej regionalne niż narodowe, a dania np. z Górnego Śląska są bliższe kuchni niemieckiej lub czeskiej niż np. podlaskiej, która przypomina nam z kolei kuchnię białoruską i litewską…

Nie wskazując na jakieś konkretne dania, z których większość ma powikłaną i często międzynarodową historię, możemy jednak podać najważniejsze, wyróżniające cechy kuchni polskiej. A więc jej związek z przyrodą, w szczególności lasem, dziczyzną i runem leśnym. Wyróżnia nas zamiłowanie do kiszonek i kwaśnego smaku, nie jest to przy tym echo chwilowej globalnej mody. Nasi przodkowie przez wieki kisili co tylko się dało, a my nie możemy sobie wyobrazić kuchni polskiej bez kiszonej kapusty, kiszonych ogórków, żuru czy zakwasu żytniego…

Cenimy też posmak wędzenia i aromat dymu, którego szukamy nie tylko w kiełbasie, szynce czy półgęsku, ale także w rybach, serze czy suszonych śliwkach i smażonych na otwartym ogniu powidłach. Choć kuchni polskiej nie potrafimy zdefiniować w kilku zdaniach, to jednak na ogół dość dobrze odczuwamy, czym ona jest. Rozpoznajemy ją na poziomie emocji, tęsknot i własnej, rodzinnej pamięci smaku. Ciągle jednak dyskutujemy nad tym czym jest PRAWDZIWA kuchnia polska, czy jakaś potrawa jest NAPRAWDĘ polska. Może ta dyskusja, zainteresowanie i przywiązanie do czegoś własnego i autentycznego w kuchni są ważniejsze niż sama definicja?

Poznaj kuchnię polską

Polska kuchnia ma smak słodko-kwaśny!

Ale pasztet! Luksusowe danie z XVII wieku

W jakis posób rekonstruujemy receptury?

ŹRÓDŁO / OPRACOWANIE

Na przykładzie “Compendium ferculorum, albo zebranie potraw” autorstwa Stanisława Czernieckiego z 1682 roku.

 • 1. PRODUKT

  Sięgamy po stare odmiany warzyw i owoców, a także dawne techniki i metody wytwarzania opisane w źródłach.

 • 2. INTERPRETACJA - SMAK

  Czas na proces bardziej artystyczny niż rzemieślniczy - próbę doprawienia dania w duchu jego epoki

 • 3. ESTETYKA

  Kolejnym krokiem jest nadanie potrawie kształtu inspirowanego historycznym przepisem, ale jednocześnie atrakcyjnego wizualnie dla współczesnego odbiorcy.

 • 4. HISTORYCZNOŚĆ / NARRACJA

  Powracamy do źródła, aby upewnić się, czy na drodze interpretacji nie odeszliśmy zbyt daleko od jego przekazu.

Kanon kuchni polskiej

Chcielibyśmy przedstawić szefom kuchni i restauratorom propozycję nowego kanonu kuchni polskiej.Wiele jej wartości i specyficznych cech to elementy naszego dziedzictwa. Pamiętając o wartościach związanych z ekologią, zdrowiem, lokalnością i sezonowością chcielibyśmy zaproponować kanon odwołujący się do tych cech oraz do zapomnianej tradycji i historii.

Nasz „kanon” jest propozycją raczej opowieści o kuchni niż jedynym uniwersalnym wzorcem. Chcemy by ten przykład rozszerzył naszą wyobraźnię, pomógł dopasować ofertę gastronomiczną do różnych historycznych miejsc, regionów i ich specyfiki.

Partner progamu

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opiekuje się świadectwami pamięci o królu Janie III i istniejącym od 1805 r. muzeum Stanisława Kostki Potockiego. Udostępniając je publiczności, nowocześnie edukuje o czasach obu patronów i kultywuje wartości tradycji staropolskiej. Kształtuje postawy obywatelskiej i patriotycznej odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe kulturowe i przyrodnicze.

Obowiązujący statut został nadany Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 września 2013 r.